Bardzo duża ilość osób na samo słowo “nauka” dostaję dziwnych grymasów na twarzy i od razu zmienia temat. Powodem takiej sytuacji jest to, że często młodzież ma złe nawyki co do metod swojej nauki i zamiast efektywnie zapamiętywać zagadnienia, zapomina je po kilku dniach od “nauczenia”. Zapytacie więc – jakich sposobów używać, by czerpać z zapamiętywania same korzyści? Przedstawię to w krótkich 10 punktach poniżej 🙂

1. Oglądanie telewizji w języku obcym

Jest mnóstwo kanałów, które możesz oglądać całkowicie za darmo: BBC, czy RTL, itd. Oglądaj seriale, filmy, reklamy i informacje, dzięki temu masz możliwość wsłuchać się w akcent i wyłapać znane Ci już słówka, a tych których nie znasz możesz w bardzo przystępny sposób skojarzyć poprzez obrazki na telewizorze 🙂

2. Czytanie prasy

Obecnie w kioskach znajdziesz mnóstwo pozycji, które będą w języku który Cię interesuje. Polska jest krajem, gdzie przebywa (jakby nie patrzeć) bardzo dużo turystów, a oni też muszą coś czytać. Jeżeli będziesz studiować to co Cię interesuje, to nie dość, że podszlifujesz język, to będziesz na bieżąco z wydarzeniami i nowinkami na świecie.

3. Naklejanie karteczek

To bardzo efektywna forma nauki. Przyklejaj karteczki gdzie tylko się da… nazywaj przedmioty których używasz w języku którego się aktualnie uczysz. Pozwól by mózg i oczy zapamiętywały za Ciebie słówka. Jeżeli będziesz robić to sumiennie, to na pewno szybko zauważysz efekty!

4. Słuchanie muzyki

Najlepszym sposobem jest wydrukowanie sobie tekstu piosenki, przetłumaczenia go i śpiewania go w wolnej chwili. W mgnieniu oka zapamiętasz słownictwo, które jest w niej zawarte. Oczywiście wybieraj piosenki, które Ci najbardziej wpadają w ucho i jesteś naprawdę ciekawy/a o czym śpiewają Twoi ulubieni zagraniczni wykonawcy.

5. Słuchanie nagrań

Jednym z najlepszych sposobów na przyswojenie sobie wymowy języka który Cię interesuje jest słuchanie! Zastanawiałeś/aś się kiedyś czemu dzieci tak szybko uczą się języka? Ponieważ słuchają rodziców i zaczynają po nich powtarzać, aż w końcu zaczynają mówić. Wyśmienitym sposobem jest ówczesne nagranie słówek których masz zamiar się nauczyć i puszczanie ich w wolnej chwili… kiedy będziesz jechać autobusem, siedzieć przed komputerem lub po prostu na długiej przerwie w szkole. Wypróbujcie ten sposób, a nawet nie zauważycie kiedy przyswoicie słówka, które przedtem stwarzały wam nie mały problem.

6. Robienie listy zakupów w języku obcym

Wybierając się na zakupy, systematycznie staraj się zapisywać na kartce produkty w języku którego się uczysz. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz czegoś kupić i dodatkowo podszkolisz się ze słownictwa produktów spożywczych :>.

7. Stwórz historie i próbuj ją opowiedzieć

Zanotuj wszystkie słówka, których masz zamiar się nauczyć, pomyśl z czym można je jeszcze połączyć i stwórz małe opowiadanie. Kiedy będziesz gotowy/a opowiedz ją bliskiej Ci osobie. Istotna podpowiedź – użyj swojej wyobraźni!

8. Wychodzenie do ludzi

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, to bez problemu znajdziesz osoby, które mówią w obcym języku (tym na którym Ci zależy).  Jeżeli jesteś pełnoletni/a to wejdź to baru i wysłuchuj ludzi, którzy mówią w obcym języku, jeżeli trafisz na taką osobę, to otwórz się na komunikację  i zacznij z nią rozmawiać. Praktykowanie języka jest jednym z najlepszych sposobów na jego naukę.

9. Zmień język oprogramowania

Jeżeli używasz telefonu, komputera, tableta itd., to zmień na nich język, na ten którego się uczysz. Mała zmiana, przyswoi twój mózg, który non stop będzie bombardowany informacjami w innym języku, przez co bardzo szybko się go nauczysz.

10. Przeglądanie internetu

Oglądaj strony w obcym języku, uważnie czytaj treści, a jeżeli masz z czymś problem – po prostu to tłumacz. Zapisuj się do newsletterów, dzięki temu, przy codziennym czytaniu maila, będziesz mógł przyzwyczaić mózg do języka i szybciej go przyswoisz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *