Zazwyczaj w czasie przerwy świątecznej nie jesteście w stanie odpowiednio odpocząć od nauki, ponieważ nauczyciele zapowiadają Wam sprawdziany kartkówki z wyprzedzeniem. Przygotowaliśmy dla naszych obserwatorów 5 technik, które pozwolą zapamiętać o wiele więcej materiału i dadzą Ci czas na spędzenie wolnego czasu przy rzeczach, które uważasz za hobby, a nie przymus.

 

1. Bądź kreatywny/a, używaj mnemotechnik 

Są to banalne techniki pamięciowe, które bez dwóch zdań pomogą Ci zapamiętać więcej informacji. Bazują na skojarzeniu nowej informacji z jakimś zdaniem, obrazem, scenką czy słowem. Znaczna część opiera się na mechanizmach, dzięki którym wiadomości są umiejscowione w pamięci krótkotrwałej.

Techniki:

  • Tworzenie mapy umysłu – Technika jest szczególnie skuteczna, kiedy potrzebujesz przyspieszyć naukę lub przyswoić już poznany materiał. Celem mapy myśli jest wykorzystanie obu półkul mózgowych. Kiedy notujemy, używana jest tylko jedna półkula (lewa). Chcąc podnieść efektywność zapamiętywania musimy pobudzić również prawą półkulę. Mamy możliwość to zrobić, dzięki użyciu rysunków, kolorów, rytmu czy wyobraźni. Tworząc pierwszą mapę pamiętaj, by używać rysunków oraz haseł, które będą przejrzyste i kolorowe. Zapisuj tylko najważniejsze informacje.
  • Rzymski pokój – już w starożytni rzymianie uczyli się mnemotechnik! Metoda bardzo pomaga w zapamiętaniu takich rzeczy, jak np. lista produktów, które musimy kupić w sklepie. Polega na wybraniu w pokoju np.10 miejsc (zależy od ilości rzeczy do zapamiętania) i wyobrażeniu sobie konkretnych przedmiotów z danym miejscem w pokoju.
  • Metoda liczbowo-kształtowa – polega na łączeniu i kojarzeniu zapamiętanej wcześniej informacji z pamięciowymi obrazami-kluczami.  Kształt obrazu musi być podobny do cyfry z którą chcesz, by informacja była skojarzona, np. 0 = głowa, 1 = drzewo, 2 = wąż, 3 = ptak, 4 = cztery pory roku, 5 = stopa.
  • Metoda łańcuchowa – jest pomocna w szeregu różnych informacji, np. sprawy do załatwienia, lista zakupów. Technika polega na ułożeniu w głowie ciągu obrazków, które będą kreować piękną i kolorową historie. Im lepszą historyjkę wymyślisz, tym szybciej zapamiętasz dane informacje.

2. Pracowanie nad koncentracją

Koncentracja to najlepsza droga do bycia mistrzem w zapamiętywaniu. Jeśli chcesz biegle kodować informacje, Twoja koncentracja i pamięć muszą się ze sobą uzupełniać. Jedną z przyczyn słabej nauki jest właśnie brak tej umiejętności! Często jesteś rozkojarzony/a, robisz kilka rzeczy na raz? W tym czasie, Twój mózg nie uzyskuje wystarczającej liczby informacji niezbędnych do zapisania wszystkiego w pamięci. Jeżeli nie uważasz kiedy coś robisz, jest to sygnał dla mózgu, że nie musi tego zapamiętać. Bardzo ważne jest, abyś skutecznie zapanował/a nad swoją koncentracją, ponieważ ludzki mózg jest stworzony w ten sposób, że potrzebuje TYLKO 8 sekund na przyswojenie nowej informacji.

Wykonywanie tego ćwiczenia codziennie polepszy Twoją koncentracje i uczenie się stanie się przyjemnością.

Ćwiczenie:

  • Liczenie co 4 w dół od 100 do 0 (licząc co 1 bardzo szybko można wpaść w monotonię – liczenie co 4 w dół wymaga skoncentrowania, a nawet czasem zastanowienia) lub liczenie od 600 co 20 w dół.

3. Dbanie o zdrowie i odżywianie

Jedzenie

Kiedy uczysz się bardzo długo i Twój umysł jest zmęczony, organizm potrzebuje mnóstwo energii. Najlepiej jeżeli będziesz spożywał posiłki co 3 godziny (5 razy dziennie). Zaopatrz się w produkty, które mają sporą ilość białka i węglowodanów, niezbędne będą również owoce i warzywa. Spożywaj gruszki (źródło wspomagające układ nerwowy), banany (udowodniono, że pomagają poprawić pamięć oraz wspomagają prace mózgu), owoce jagodowe (fosfolipidy). Dobrym rozwiązaniem będzie spożywać produkty zawierające kwasy omega3 (orzeczy, ryby), węglowodany złożone (otręby, pieczywo wieloziarniste, kasza), magnez (gorzka czekolada, migdały, orzechy). Słodycze zastąp pestkami słonecznika lub dyni i przede wszystkim pij dużo wody mineralnej, która pozwala zachować równowagę w organizmie.

Wysiłek fizyczny

Kondycja jest bardzo ważna! Poświęć godzinę dziennie na spacer lub ćwiczenia będąc na dworze, a Twój mózg dotleni się wystarczająco by móc później pracować na najwyższych obrotach. Chodź spać wcześniej, niż zwykle, a w ciągu kilku tygodni zobaczysz jak wielką różnice robi dodatkowa godzina lub dwie snu :).

4. Notatki

Naukowcy postanowili sprawdzić jaka jest różnica pomiędzy uczniami, którzy sporządzają notatki, a tymi, którzy tego nie robią. Badania dowiodły, że obie grupy uczniów zapamiętały podobną ilość materiału, jednak druga grupa zapamiętała ważne informacje, natomiast ci, którzy nie zapisywali nic pamiętali same poboczne rzeczy. Istotne jest też, jak robisz notatki… jeżeli używasz komputera do spisywania najważniejszych informacji, jest to błąd! Mózg w tym czasie nie przetwarza żadnej z nich, a Ty po prostu przepisujesz suche słowa. Koniecznie pisz notatki w zeszycie, a zaczniesz zapamiętywać o wiele więcej!

5. Robienie przerw

Najwięcej zapamiętujemy na początku i na końcu nauki. Dotyczy to zarówno języków obcych i innych przedmiotów. Warto robić sobie przerwy podczas uczenia się, dzięki czemu mózg nie będzie narażony na zbyt dużą ilość informacji, co przełoży się na efekty – zapamiętywanie!  Mając dużo sprawdzianów najlepiej będzie uczyć się sposobem: 40-50 minut. Mianowicie, ucz się jednego przedmiotu od 40-50 minut, odpocznij, a następnie zacznij uczyć się drugiego przedmiotu. W tym czasie mózg będzie przetwarzać informacje z pierwszego tematu. Po odpoczynku wróć kolejny raz do przedmiotu, którego uczyłeś/aś się na początku – pozwoli to na naukę w odpowiednim tempie. 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *