Zastanawialiście się kiedyś, jak wiele czasu moglibyście zaoszczędzić na nauce, jeżeli znaleźlibyście magiczny sposób na przyswajanie wiedzy do kartkówek i sprawdzianów? Teraz macie możliwość w dużym stopniu skrócić czas przy książkach dzięki tym 3 małym trikom! 🙂

 

Koncentracja

Jeszcze przed tym jak usiądziesz do książki, musisz przećwiczyć swoją koncentrację. To prosta czynność, dzięki której skupisz się na wykonywanej w danym momencie czynności :). Pytasz jak to zrobić? Już odpowiadam… więc, na początku najlepiej zadbać o swoje miejsce w którym się uczysz – przede wszystkim musi być cisza, wyeliminuj każdy dźwięk, który może Ci przeszkadzać. Zaczynając od muzyki grającej na komputerze, irytujących dźwięków dochodzących z kuchni, kończąc na hałaśliwej siostrze w drugim pokoju. Powinieneś/Powinnaś też zaopatrzyć się w wygodne siedzenie dzięki któremu się zrelaksujesz i będziesz łapać informacje do głowy z przyjemnością. Kolejnym ćwiczeniem na koncentracje są ćwiczenia fizyczne – dzięki wysiłkowi, organizm potrafi się jeszcze mocniej skoncentrować. Ćwicząc koncentracje, sprawdzian z matematyki lub kartkówka z biologii będzie dla Ciebie kwestią kilkunastu minut!

Notatki

Po ówczesnym przygotowaniu się do nauki, musimy ją zacząć energicznie gdy mózg jest w 100% przygotowany. Bardzo pomocne będzie w tym robienie mapy myśli. W bardzo łatwy sposób pomaga zanotować najpotrzebniejsze informacje. Technika ta polega na wypisaniu na (najlepiej) dużej kartce papieru, słów kluczowych, które najbardziej oddają dany temat i łączenie ich ze sobą. Obok tematu “sypialnia” musimy dopisać jak najwięcej słów, które ją dotyczą np. łóżko, pościel, kołdra, szafka nocna itp.   Technika mapy myśli przydaję się bardzo przy kartkówkach z angielskiego lub innego języka obcego, w prosty sposób, można się nauczyć słówek, które przy normalnym “sposobie” nauczania, zajęłyby wieki.

Techniki zapamiętywania

Najlepszym narzędziem do tego, będzie nasza wyobraźnia i skojarzenia. Mózg człowieka o wiele łatwiej absorbuję informacje, które zapamiętuje jako kolorowe, żywe i dynamiczne. Zastanawiasz się dlaczego zapamiętałeś model telefonu kolegi i jego kolor, który zobaczyłeś jakiś czas temu, a nie możesz przypomnieć sobie jaki telefon, kupił sobie wujek, o którym opowiadała Ci mama? Mamy świadomość, że wszystkiego nie da się zobaczyć na żywo (jeżeli chodzi o naukę), dlatego w swojej wyobraźni warto otoczyć każde skojarzenie dużą ilością wyobrażeń.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *